739 80 10 60

Jak vybrat kolo?

Základ kola je rám. Na nevhodném rámu se nám dobře nepojede nikdy. Komponenty to už nezachrání.

Na čem záleží při výběru kola?

Na prvním místě na tom, kde budeme jezdit. Jen silnice? Nebo jen v lese a výjimečně na silnici? Nebo kombinace?

Podle toho typ kola. Je to základ. Kolo můžete mít horské, trekingové (krosové) a nebo silniční. To stejné platí i u elektro kol.

Jízda pouze po silnici: zde je nám odpružená vidlice, nebo dokonce zadek, téměř nanic, ještě tím táhneme zbytečnou váhu navíc. Naopak kvalitní rám o správné velikosti nám vše dost usnadní.

Kombinace silnice a terénu: Trekingová nebo krosová kola. Je to vlastně kolo, které kombinuje výhody silničního i horského kola a je určené na silnice, zpevněné cesty, ale nezalekne se ani horšího terénu. Nejvíce jej oceníte na lesních a polních cestách. Je to kolo na dlouhé výlety po většině českých cikloztezek.

Jízda hlavně v terénu: Zde má odpružení kola své opodstatnění. Najdou se však i velice dobří jezdci, kteří dají přednost nižší váze a tím neodpruženému kolu.

Správná velikost rámu. Pokud není správný rám, můžeme dělat sebelepší úpravy, ale stejně z toho nebude odpovídající kolo.

Zde by vám měl poradit dobrý obchodník s koly. Nedoporučujeme tuto volbu svěřit nezkušeným prodejcům. Můžete zaplatit hodně peněz za nevhodné kolo. Záleží nejen na vaší výšce. Navíc v naší zemi bývá běžné kupovat větší kolo. Proč? Větší rám je těžší a jízda je náročnější. Je důležité koupit správně velké kolo.

Navíc se liší geometrie kola i jeho kategorií v daném typu. Co sedí Vašemu kamarádovi, nemusí sedět Vám.

Komponenty

Na třetím místě je volba vhodných komponent. Vyplácí se dát dobré komponenty až na správný rám. Navíc u mnoha značek vidíme super přehazovačku, ale obyčejný zbytek řadicí soustavy. To se ale vůbec nevyplatí.

Servis kola

Používáním se jednotlivé části opotřebovávají různě. Stejně jako u auta chcete mít vždy v pořádku brzdy a pohon kola. Pokud chodíte na pravidelný servis, tak se vám nestane, že za pár let máte doma skoro nepoužitelné kolo, na kterém se špatně jede. Občas se stane, že přijde zákazník, až když už mu kolo skoro nejede a pak je překvapen, že musíme vyměnit většinu komponent a vyjde to draho. Je to prevence a ta bývá i v součtu levnější než přijít s kolem, na kterém je použitelný už jen rám.

Přijďte do specializované prodejny, kde se vám budou věnovat pouze odborníci.

Sport Servis Ježek je tu pro vás na adrese Lanškrounská 18, Moravská Třebová, okr. Svitavy. Od nás na špatném kole neodjedete.